Akvarijní ryby


Fotky a popis některých mých svěřenců...

Speciální sekce
Skalára amazonská - detaily chovu, odchov (Autor: Milan Jílek)

Více fotografií najdete v galerii sekce Ryby.
Ancistrus sp.
Ancistrus sp. - nejznámější ze sumců, z krunýřovců
Dospělý Ancistrus v porovnání s asi ročním mládětem
Ancistrus sp. - mládě
Ancistrus sp. krmící se okurkou

Původně jsem tuto rybu pořídil kvůli řase (kterou v dospělosti zase tolik nežere). Je to natolik rozšířená ryba, že ji měl ve svém akváriu snad každý. Kdysi jsem měl tři kusy, ale jeden se mi ztratil - podezřívám se, že jsem ho mohl omylem pohřbít při přidávání několika kilogramů štěrkového dna. Další byl ještě hodně malý a pravděpodobně jsem mu nenabídl patřičně pestrou stravu - zkrátka byl stále zalezlý, nežral a nakonec naprosto vyhublý uhynul. Posledního mám dodnes (a přikoupil jsem mu další 3 kusy jako společnost)
I když zpočátku vypadá malý, v dospělosti dorůstá kolem 15 cm, takže není vhodné ho chovat v malých cca 30l akváriích. Podle mého je to "všežravec" :) Ve stravě potřebuje hodně rostliné složky (ať už řasy, listy rostlin, zeleninu), ale nepohrdne ani masem. Kromě toho potřebuje okusovat nějaký kořen. V malém akváriu se mi výborně osvědčil na čištění vnitřních skel od řas - na magnetickou stěrku jsem nemusel ani sáhnout, ve velkém akváriu jeden nebožák příliš nestíhal, takže se to tak neprojevilo. S věkem se stává poměrně líný, takže jako aktivní likvidátor řasy se moc neosvědčí. Pokud mu dáte do akvária jeskyňku, kokosový ořech, trubku nebo jiné místo, kam se může dobře schovat, uvidíte ho přes den jen zřídka (při rozmnožování tento úkryt potřebují pro nakladení jiker, které i po vykulení plůdku asi týden samec hlídá)
Ještě taková zajímavost, kterou jsem již několikrát pozoroval (u jiných ryb jsem si ničeho podobného nevšiml) :
Pokud Ancistrus začne zkoumat neznámý předmět (nová potrava, neznámá zelenina, apod), připlave k němu a polehává kolem. Když zjistí, že mu nehrozí žádné nebezpečí, začne do předmětu placat ocasní ploutví - přitom je stále otočen hlavou od přemětu, aby mohl okamžitě odplavat. Když mu projde i tohle, po nějaké době se odváží přilehnout do těsné blízkosti neznámého předmětu a začne ho okusovat.

Množství : 4 ks (1 samec,3 malý?)

Poecilia retikulata
(Živorodka duhová)
Poecilia reticulata - samečci (paví očka, gupky)
(samečci)

Poecilia reticulata - samečci (paví očka, gupky)
(samičky)

Říkalo se, že gupky (jak se jim také říká) jsou jedny z nejodolnějších rybek a přežijí téměř v jakýchkoliv podmínkách. Dnes se paradoxně toto tvrzení zpochybňuje kvůli možnému přešlechtění a z toho plynoucího snížení odolnosti. Kdo ví... Já s nimi měl na začátku různé problémy, ale jsem si jistý, že jen díky hrubým chybám, kterých jsem se dopouštěl.
Po prvních několika vrzích jsem se rozhodl oddělit samce a samičky dřív, než mi přerostou přes hlavu. Z jednoho oplodnění může mít samička obvykle 2-3 vrhy mláďat po několika desítkách kusů (až 150). Samečci dorůstají asi do 3,5 cm, samičky asi 5-6 cm a narozdíl od samečků nemají žádné zajímavé zbarvení. Samečci jsou velice aktivní a dokážou (pokud jsou v přesile a v malém prostoru) samičku doslova uhnat. Na druhou stranu je velice zajímavé je sledovat, jak kolem samičky tancují a "natřásají se" a pokud nemají v dosahu samičku, natřásají se před sebou navzájem. Vyhovuje jim tvrdší voda a dokáží se přizpůsobit i brakickým vodám, či minerálním pramenům. Přesun zpět do měkké vody už ale obvykle možný není. S odchovem není žádný problém - potěr sežere téměř všechno dostatečně malého, v mém případě především umělé prachové krmivo...problém je spíše co s nimi, pokud to není šlechtěná forma.
Jsou velice společenské a narozdíl od ostatních ryb se nebojí ani člověka - jakmile se přiblížíte k akváriu, můžou se zbláznit, protože očekávají krmení. Pokud odkaluji, neustále se mi pletou pod rukama, pokud potřebuji odlovit nějakou rybu, motají se kolem síťky tak, že je vylovím obvykle i s požadovanou rybou. Je to jedna z mála ryb, která si s Váma bude doslova hrát - nechájí se postrčit prstem, v uvozovkách pohladit (ačkoliv by se to dělat nemělo), chytit dlaně. Vlastně ani ne tak chytit - jednoduše Vám do dlaně vplují.
Výhodou i nevýhodou živorodek může být nedostatečné trávení potravy, takže produkují velké množství detritu například ve srovnání se stejně velkými tetrami. To se dá využít sice jako hnojivo pro rostliny, ale někdy je takového hnojima až moc a může způsobovat růst řas včetně nepříjemných ruduch.

Množství : 15 ks (8 samců)

Xiphophorus helleri
(Mečovka mexická)
Xiphophorus helleri (Mečovka mexická)

Chtěl jsem nějakou větší rybu a mečovka mě zaujala jak výraznou barvou, tak tvarem. Měla by dorůst až do velikosti 13 cm a pokud jednou spojím opět obě pohlaví gupek ve 250-ti litrovém akváriu dohromady, možná udrží jejich populaci na uzdě. Je to také živorodá ryba a proto jsem se rozhodl pořídit pouze dva samečky, abych neřešil problém jako u pavých oček - kam s nimi. Je zajímavé, jak mezi sebou oba samečci soupeří - pohupují se na místě tam a zpět jak šicí jehla a občas se dokonce snaží zahnat soupeře mečíkem ocasu.
Obecně živorodky potřebují jako větší část stravy rostlinou složku.

Množství : 1 ks (samec)

Corydoras paleatus
(Pancéřníček skvrnitý)
Corydoras paleatus (Pancéřníček skvrnitý) Corydoras paleatus (Pancéřníček skvrnitý), pár

Pancéřníčci jsou hodně plaché ryby, ale pokud se u akvária chováte opatrně, máte mnoho příležitostí si je prohlédnout. Zpočátku, když jsem je měl v malém 30-ti litrovém, asi 20 cm vysokém akváriu, plaší nebyli vůbec a dokonce často přijímali potravu z hladiny (za hlasitihého srkání :) Po přesunu do 250-ti litrového akvárka s možností úkrytů se stali nejistí a plaší, pokud v nich nejsou schovaní. Často se stává, že vyplouvají z úkrytů pouze pohromadě, jednotlivec vyjímečně. K hladině vyplovají také zřídka, ačkoliv v poslední době se již dostatečně osmělili a naučili se přijímat část potravy i z hladiny (pokud nenajdou nic na dně).
Jsou mírumilovní, nezaznamenal jsem u nich jakoukoliv agresivitu. Trvá jim poměrně dlouho, než spořádají byť malé sousto potravy, takže pokud máte agresivnější ryby, dávejte krmení na více míst, aby měli pancéřníčci také šanci. Doporučuji nepořizovat si jednotlivce, ale alespoň malou skupinku ryb - cítí se lépe a také to vypadá mnohem více přirozeně. To ovšem platí o většině ryb.
Několikrát se mi již vytřeli, tak jsem je zkusil odchovat - podrobnosti najdete v článku Odchov pancéřníčka Corydoras paleatus.

Množství : 5 ks (+ 10 malých)

Hyphessobrycon megalopterus
(Fantom černý)
Fantom černý

(na obrázku je samice)
Tyto ryby mi občas chováním připomínají živorodky - gupky. Samečci velice často nahání samičky a naparují se před nimi roztažením ploutví. Jakmile se v okolí "jejich" samičky objeví jiný samec, okamžitě se začnou přetlačovat navzájem - boky se k sobě přiblíží i na 2cm a snaží se co nejvíce roztáhnout ploutve a ukázat se v plné kráse. Je opravdu zajímavé a legrační je pozorovat.
Co mě ale překvapilo bylo i podobné chování samiček mezi sebou - nedělají to příliš často, ale občas, když potkají jinou samičku, také se ji snaží roztažením ploutví zahnat. Jako jediné ryby u mě v akváriu přijímají potravu výhradně uprostřed vodního sloupce - tím mám na mysli, že jsem je pouze velice zřídka viděl brát žrádlo z hladiny a téměř vůbec ze dna (pokud potravu nějakým způsobem zvednou ze dna alespoň o 1cm - zvířením vody, pak už si jí vezmou). Obecně mi přijdou velice opatrní v přijímání potravy - dlouho váhají nebo si značně vybírají. Většinu umělých krmiv přijímají s opatrností a jen v malém množství. Potrava, která je opravdu vyprovokuje k divokému krmení (jak to běžně dělají jiné ryby) jsou mražené nitěnky.

Množství : 5 ks (3 samci)

Paracheirodon innesi
(Tetra neonová)
Neonka

Vzpomínám si, že jsem kdysi dávno choval nenky v pětilitrové kouli s jávským mechem. Jediná údržba bylo jednou za měsíc vylití veškeré vody, vyházení půl skleničky šneků - asi okružáků, propláchnutí písku a vrácení ryb spolu s "čerstvou" vodovodní vodou zpět.. Když o tom tak přemýšlím, je div, že přežili asi rok.

Množství : 14 ks

Hyphessobrycon herbertaxelrodi
(Neonka černá)
Černá neonka

Nejvíce mě tyto tetry překvapily, když se ve společném akváriu vytřeli a zanechaly jednu malou rybku. Byl jsem zrovna pár dní pryč a rybám jsem naordinoval více méně hladovku, což předpokládám způsobilo, že přežil jen jeden jedinec. Co mě zaráží nevíce jsou parametry vody ve kterých rybka přežila - ani zdaleka neodpovídala vývojové vodě (málo kyselá, příliš velká uhličitanová i celková tvrdost). Doufám, že se tedy opět vytřou a tentokrát by mohlo přežít více kusů.
Naopak mě tyto ryby zklamaly, když jsem zjistil, že ony jediné žerou jikry Corydoras paleatus - ale že jim dá práci, než ji utrhnou ze skla (a stejně je to neodradí).

Množství : 10 ks

Epalzeorhynchus sp.
(False SAE)
Epalzeorhynchus sp.

Tato ryba se ke mně dostala vlastně nedopatřením. Protože jsem bojoval s černou štětičkovou řasou (a stále jí mám v akváriu více, než bych si přál), chtěl jsem pořídit Crossocheilus siamensis (Parmička černopruhá), která by ji jako jedna z mála ryb měla požírat. Rozdíl ve vzhledu mezi touto rybou a Epalzeorhynchus sp. je velice malý a pokud nevíte, na jaké detaily se zaměřit, snadno se spletete (a spoléhat na pojmenování nebo znalosti prodavačů v akvaristice se nedá). Omylem jsem tedy zakoupil Epalzeorhynchus sp. místo SAE (myslím, že bývá občas označována právě díky malým rozdílům jako falešná SAE), která se řas příliš nedotkne, černé štětičkové ani omylem. Hned po zakoupení mi jedna vyskočila z akvária, takže mi zůstali 4 kusy. které se mezi sebou občas slušně prohánějí. Většinou to vypadá neškodně, pouze při krmení se jejich agresivita mírně zvýší, ale vždy jen vůči svému druhu. I když ještě nedorostli do své plné velikosti, která se blíží asi 15cm, jsou nevětšími rybami v mém akváriu.

Množství : 4 ks

Pterophyllum scalare
(Skalára amazonská)
Pterophyllum scalare

Speciální sekce
Skalára amazonská - detaily chovu, odchov
Kdo by neznal skaláry... Já jsem se jich zazačátku zdráhal, protože jsem nechtěl míchat takto velké ryby k těm menším, které mám. Na druhou stranu jsem chtěl rybí osádku zpestřit právě o nějakou větší rybu a protože jsem v poslední době přečetl pár článků právě o skalárách, řekl jsem si, že je zkusím. Ačkoliv přirozenou barvou skalár je spíše světlejší, či stříbrná barva, mě zaujaly právě ty tmavší jedinci.
Bohužel oba zakoupené kusy skalár a Peckolita sp., tedy ryby zakoupené najednou, mi během několika týdnů uhynuli. Přesné příčiny neznám, ale od té doby, co byli v karanténím akváriu společně se stálou osádkou samiček pavých ok, začínají tyto živorodky také chřadnout.
Protože ať chcete nebo ne, postupem času Vám ryby v akváriu ubívají, rozhodl jsem opět zkusit větší kusy...skaláry.

Množství : 5 ks

Peckoltia sp.

(nemám vlastní foto)

Po té, co jsem se s nadšením pustil do experimentování krmení Ancistruse zeleninou a vším možným, začal jsem se více zajímat o sumce. Samozřejmě jsem v akvaristikách hledal možné adepty, ale kromě velikých Gibbicepsů, či velice drahých (a pěkných) Bariancistrusů jsem na nic zajímavého nenarazil...až na tohoto sumce. Je docela zajímavý svým vzhledem a hlavně dorůstá pouze kolem 8-10 cm, takže se nemusím obávat, že až doroste, spase mi veškeré rostliny.

Bohužel tato krásná ryba u mě vydržela pouze dva týdny. Neznám přesný důvod jejího úhynu - neprojevovala žádné příznaky nemoci, stresu nebo napadení parazity. Byla mírně plachá (což prý bývají) a potravu ještě nepřijímala tak divoce, jako "zdomácnělý" Ancistrus. Jednou ráno jsem ji zkrátka našel uhynulou. Jediné vysvětlení, které mě napadá, je nedostatek kyslíku u dna v průběhu noci nebo nadbytek co2. Je ho škoda - moc se mi líbil, navíc mám kvůli tomu obavy pořídit si jiné/další sumce.

Množství : 0 ks

Betta splendens
Bojovnice pestrá

(nemám vlastní foto)

Vzpomněl jsem si, že jsem nějaký čas měl samečka Bojovnice pestré, což je pro začínající akvaristy zajisté velice atraktivní ryba. Při krmení byl hodně vybíravý - umělá potrava mu nechutnala vůbec, sušená nebo lyofilizovaná přírodní krmiva bylo jediné, co jsem ho kdy viděl pozřít...až na potěr pavých ok. Než jsem si všiml, že tam jsou malé rybky, polovina byla sežraná. Když jsem se ho rozhodl přelovit do velkého akvária, aby měl od něj potěr pokoj, s chutí se vrhl do barevných ocasů dospělých samečků gupek a pěkně jim je potrhal. Shrnuto, podtrženo...pěkná mrcha.
Pokud ale tato ryba roztáhne ploutve, jistě uchvátí svým majestátným vzhledem kde koho - samečci se mezi sebou takto vzájemně předvádějí a bohužel nezůstane jen u toho. Z toho důvodu je nutné v jedné nádrži chovat pouze jednoho samečka.

Množství : 0 ks

Hasemania nana
Tetra měděná
Hasemania nana (Tetra měděná)

Malá rybka odpovídající velikostí Neonce obecný až černý, barva je zlatavá, měděná. Jako většina malých teter je i tato mírumilovná a údajně nenáročná. Já je dostal společně s rybami Fantom černý a ačkoliv Fantomové přežili téměř všichni, Tetry měděné postupně hynuly. Neznám přesnou příčinu, ale vždy po nějaké době se jim udělala na hlavě, těsně za očima boule (několikrát i zmizela), došlo k hubnutí ryby, nepřijímala potravu, během pár týdnů se jí silně prohnula páteř a posléze uhynula.
Zkoušel jsem je různě léčit, ale bez úspěchu. Postupně, vždy s několikatýdenním až měsíčním odstupem všechny uhynuly...ostatním rybám v akváriu se vedlo vcelku dobře.
(kvalitnější foto bohužel nemám - tahle je jediná)

Množství : 0 ks

Více fotografií najdete v galerii sekce Ryby.