Akvarijní deník 2006


Původně jsem si psal deník pouze pro vlastní potřebu - doufám tedy, že se nebudete příliš pohoršovat nad nespisovnou češtinou (nad pravopisnými chybami můžete :) Bohužel zde nepoužívám háčky a čárky...ale třeba se polepším. Aktualizace probíhá nepravidelně.


Skok na poslední aktualizovaný záznam

3.1.2005

Výměna 1/2 vody v Akva30.
Trochu jsem zase měřil parametry vody v 250 :
pH = 6,8
P < 0,5 mg/l
UT = 3,5
CT = 6
CO2 = cca 20 mg/l (spodní hranice optimálního množství)
Fe = 0 mg/l (přestože poslední 2 týdny pravidelně hnojím 3ml PMDD denně a zkoušel jsem i tablety Sera - Florenette A)
...
Již několik týdnů si všímám jakéhosi zakalení vody - bílé velice malé částečky rozptýlené ve vodě (skoro jako jemné bublinky v čersvě napuštěné vodě, ale jemnější). Že by to byl tzv. bílý zákal? Ještě jsem s tim nikdy nebojoval...
Nevím kdy jsem to pozoroval poprvé, možná že se to objevilo krátce po té, co jsem začal svítit 4*36W z bezprostřední blízkosti hladiny (tedy s novým akvarijním krytem).
Další možnost, která mě napadá je po úpravě sacího koše filtru na velký molitan. Fakt nevim, kdy se to objevilo.

4.1.2005

Sehnal jsem Žábronožku solnou (Artemie) v plechovce 70g (200 Kč). Koukal jsem i na sadu sít pro scezení - 3 různé hrubosti, vypadalo to pěkně, ale cena skoro 300Kč mě odradila.
...
Hned jsem vyhrabal velkou zavařovací sklenici a zkusim je vylíhnout.ve 2 litrech vody.
Návodů je hodně a každej se obsahem soli liší - vyzkoušim 1 rovnou polévkovou lžíci na 1 litr vody (rovná polévková lžíce = 3 kávové lžičky rovné). Nechce se mi zapínat topení, takže teplotu vody necham pokojovou (uvidíme, kde se to ustálí), vajíček přidávám cca 1 cm rukojeti plastové lžičky co používam na krmení (odpavídá to asi na špetku nože nebo) možná 1/10 čajový lžičky). Silné vzduchování je samozřejmostí.
Začátek kolem 17h, teplota vody 15st.C (bohužel jsem napustil studenou).

5.1.2005

Ráno - teplota vody 18st.C (toje asi moc málo - počítám, že se nevylíhne skoro nic nebo za dlouho, cca 2-3 dny).
...
Objednal jsem 3 balíčky PMDD u Rosika (40Kč / balení).
...
Do 250 akvária jsem dal asi 1,5 cm přejívající kousek Egeria densa. Nikdy mi tahle údajně nenáročná rostlina nešla, tak uvidíme, jestli se probere k životu a jaký budou přírůstky.
...
Hodil jsem do 250 jednu tabletu Florenette A - zajímá mě, jak dlouho se rozpouští, tak uvidim.

6.1.2005

9h ráno - některá vajíčka artemií jsou již vylíhlá, teplota vody 18-19st.C
Množství již vylíhnutých artemií se velice těžko odhaduje - tipuji 20-50 %.
...
Odpoledne jsem zkusil něco nalovit a dát do menšího akva - ačkoliv to jsou velice malé potvůrky, ryby se snažily je pochytat a sežrat :)
Navečer jsem je zkusil i do velkého akva - neonky obecný a vůbec tetry co tam mam se po nich docela vrhli.
Výměna 1/3 vody v 250, odkalení. Do dna jsem zahrabal 2 tablety Florenette A.
...
Nemůžu si pomoct, ale v 250 akva mě začíná opět sužovat černá štětičková řasa - zatím to řešit nebudu, ale je jí docela dost a na stále víc místech akvária. V souvislosti s tím mě napadá, že jsem před několika týdny ostranil z filtru rozstřikovací rampu, na druhou stranu je proud v akva slabý kvůli Vallisneriím u vyústění filtru.
Na druhou stranu mám v poslední době filtr naplno kvůli bílému zákalu.

7.1.2005

Většina vajíček žábronožky je již vylíhlá a ty co nejsou patrně už ani nebudou. Jestli mam odhadnout, kolik jich je vylíhnutých, tipuju 80 (+-10) %. Po dvou dnech od líhnutí potřebují potravu - řasy, zelenou vodu. Někdo je prý odkrmil i na Sera - Micron...to zkusim. Chtělo by to ale mořskou sůl, v kuchyňský těžko vydrží dýl.
...
Většinu artemií jsem dal do 250 - tery se po nich můžou utlouct (přesto, že jsou artemie opravdu malinký). Živorodky v si taky zobnou, ale nic moc.

9.1.2005

Zdá se, že po poslední výmně zákal v 250 trochu ustupuje - naředil se při výměně vody ale nezhoršuje se, ani nezlepšuje. Rozhodně je to lepší, ale pořád to není ono.
Našel jsem další jeho možnou příčinu - chybí mi 2* Fantom černý. Nemyslim si, že za to může rozklad (možná napůl sežraných) menších rybek v 250-ti litrovým akváriu, ale protože přesnou příčinu neznam, zmiňuji všechny potenciální příčiny.
...
Tableta Florenette (viz 5.1.) se ještě nerozpustila - popraskala, trochu se rozpadla, ale stále jí je tam hodně. Jsem rád, že tedy vydrží opravdu dýl a hnojivo se uvolňuje postupně.
...
Artemie stále ještě žijí - čekal jsem, že do dvou dnů uhynou, ale pořád se drží. Zkoušel jsem je trošku krmit Sera - Micron, ale kdo ví, jestli to žerou. Voda je již mírně kalná a skoro bych řekl, že začíná smrdět (rozhodně voní jinak než čistá na začátku).
...
Tetry černý jsou nádherně zbarvený (předpokládám, že za to můžou artemie) - předtim jsem je takhle viděl jen párkrát. Některý kusy jsou taky docela agresivní a jedna dokoce "pokousala" stejně velkýho samečka pavího oka. Pěkně ho pocuchala a ten se docela dlouho motal po akváriu. Že by agresivita před třením nebo tak něco?
...
Je zajímavý, jak rychle si ryby vytvořily reflex na krmení při otevření víka krytu. Normálně byly při otevření v klidu, ale po tom, co jsem je 2-krát! nakrmil artemíí s otevřeným víkem (jinak to nejde), mohli se zbláznit už když jsem otevřel víko (bez krmení). Myslel jsem, že na vytvoření podmíněného reflexu je zapotřebí víc opakování.

10.1.2005

Artemie jsou stále ok, znatelně povyrostly, stálá teplota 18st.C.

12.1.2005

Většina Artemií už chcípla, ale přesto vydržely 6 dní (+1 den líhnutí). Průměrnou teplotu měli 18st.C.
...
Dal jsem líhnout novou várku, tentokrát asi polovinu plastové lžičky co mam na krmení (cca 1/3 normální lžičky?), počáteční teplota nad 25st.C, počítam, že během několika hodin vychladne. Na podpoření líhnivosti zkouším nádobu na pár hodin osvítit. Množství soli stejné (1 rovná lžíce / litr)

14.1.2005

Zkrmil jsem kopec artemie a stejne to bylo malo :c) Přijde mi, že líhnivost není až tak velká, jak by mohla být, ale dost možná, že to má na svědomí právě nedostatečná teplota 18st.C (asi můžu bejt rád, že se vůbc líhnou).
...
Je neuvěřitelný, jak rychle roste Echinodorus osiris. Od tý doby, co hnojim denně asi 3ml PMDD a u kořenů má zahrabanou tabletu Florenette (a samozřejmě trochu co2 navíc, ale ne moc), roste mu snad každý den až dva nový list. Ostatní rostliny rostou jakž takž, ale Echinodory se maji vysloveně dobře. Vlastně i Echinodorus bleaherae roste docela pěkně, ačkoliv ten tolik nesleduji - není příliš dominantní a navíc těch několik jeho rostlin (asi 5) je v zadní části akvária.
...
Došlo mi PMDD a nový ještě nedorazilo (objednáno asi před 2 týdny). Buď Rosik nestíhá, je někde na dovolený a nebo mu zkrátka nedorazily peníze z účtu.

15.1.2005

Krmení artemií. Nejenže Echinodorus po přihnojování PMDD a CO2 roste poměrně rychle, ale nové listy jsou téměř 2-krát tak větší, než staré.

16.1.2005

Výměna vody v 1.

17.1.2005

Hodně artemií jsem zkrmil, docela dost jich ještě zůstalo, ale začínají masově hynout. Přeci jen 4 dny od vylíhnutí je docela dlouhá doba. Příště to chce líhnout asi menší množství. Dokrmil jsem zbytek a zrusil líheň.
...
Stavy ryb v 250 : (přeci jen sem tam něco uhyne)
Poecilia reticulata 7 ks (samečci)
Neonka obecná 7 ks
Neonka černá 8 ks
Fantom černý 2 ks (1+1)
Epalzeorhynchus 4 ks
Ancistrus 4 ks (1 samec+3 malý)
Mečovka 1 ks
Corydoras paleatus 11 ks (5 velkých + 6 malých)
--------------------------------------------------------------------------
Celkem 44 ks
Součet rybích délek 220 až 250 cm (v dospělosti)

Ampulárie 3 ks

Z toho tedy vyplývá, že bych už další ryby neměl kupovat :( Stejně si ale pořídím čichavce zakrslý (5 normálních a možná 5 vyšlechtěných-červených)

19.1.2005

Výměna vody v 250, odkalení. Prostříhal jsem asi půl kýble Vallisneria gigantea. Tableta Florenette se ještě nerozpustila - už je tam měsíc (v rohu se slabým prouděním). Možná, že to dávkování hnojiva je až moc pomalý...

21.1.2005

Prodloužil jsem délku svícení na 14h (2 zářivky celou dobu, další dvě se zapínají vždy o hodinu později a o hodinu dříve vypínají). Chci vyzkoušet vliv na rostliny, řasu ale předevší bych rád rozmnožil Echinodory a tohle by je mělo stimulovat. Ačkoliv potřebují taky dost živin a mě ještě nepřišlo nový PMDD.

30.1.2005

Odkalení a výměna vody v 1.

4.2.2005

V 1 uhynula jedna samička gupky - jsu tam již jen 2.
...
Po dlouhé době (asi 2 měsíce!) kontrola a čištění Fluvalu - vnitřek je v bezvadném stavu, náplně plně biologicky obsazené, téměř žádné mechanické znečištění. Údržba byla vlastně zbytečná.

7.2.2006

Protože mě neustále štval malý vnitřní filtr v menším akváriu, který se neustále zanášel (o biologické fitraci snad nemůže být ani řeč, objem filtrační hmoty je 0,06 litru, úplný nic), rozhodl jsem se zkusit vyrobit vnitřní filtr se třemi komorami, s využitím čerpadla z filtru. Kdyby to byla klasická čerpací hlava, na kterou by šel nasadit větší kus filtračního molitanu, tak neváhám - to bohužel ale nejde.
...
Poprvé v životě řežu sklo :) Během dne následuje slepení hlavní stěny, boků a přepážek, nakonec to zavírám druhou větší stěnou.

8.2.2006

Dolepuji závěsný kus plastu, zalepuji díru :c) (přeci jen jsem to neslepil ideálně...ne že by to vadilo, filtr bude neustále v akváriu).

9.2.2006

Podle návodu u silikonu neutralizuji spoje slanou (zásaditou) vodou. Trochu předbíhám dobu potřebnou na vytvrzení (72 hodin) a pouštim se do experimentálního rozběhu bez filtrační náplně...vše ok. Zadní přepážku jsem mohl udělat vyšší - měl jsem strach, že filtrační hmota příliš zbrzdí vodu a čerpadlo bude na suchu.
Protože nemam zatim dostatek filtační hmoty, naplnil jsem to zbytkama modrýho molitanu. Ještě zbývá dořešit vyústění z čerpadla - nenechal jsem si tam moc místa a hadice se neche vejít pod krycí sklo. Buď to nějak vyřešim, nebo mě čeká broušení, popřípadě vrtání do skleněného filtru...
...
Koupil jsem větší kus molitanu (zase 9*9*25cm, jako je místo sacího koše v 250) (110Kč), rozřezal a naplnil dvě komory novýho filtru. Do první komory jsem dal asi 1,5 cm dospod i nahoru a mezi nasypal porézní keramiku z Fluvalu. Nevím, jaká je životnost porézní filtrační keramiky a pravděpodobně dochází postupně k mechanickému zanesení pórů, čímž se snižuje plocha vhodná k osídlení bakteriemi. Do Fluvalu jsem dal novou (zbytek z původního balíčku, co jsem dostal s filtrem) a starou (možná zanesenou) použil jako první mechanickou filtraci. Nad ní je tedy ještě tenký hrubší molitan, ze kterého snad půjdou pohodlně odsát usazeniny. Pokud to nebude fungovat podle mých představ, nějak to předělam.
...
Výměna 1/3 vody v 1. Protože mi během prací spadla 14W úsporná žároka, vracím se zpátky k 11W. Stejně jsem tam moc rostlin neměl a plánovanému aquascapingu nedošlo.

13.2.2006

Vyměnil jsem prázdné sifonové bombičky za nové (4 balíčky). Tzn. 40 plných bombiček, každá vydrží několik dní (cca 4 ale i víc - záleží kolik mi toho uteče při plnění vlivem špatného, starého těsnění). Když to spočítám, vychází mi, že to vydrží nejméně 5 měsíců. Cena za jednu výměnu 12Kč, tedy 0,3 Kč na jeden den :)

17.2.2006

Výměna 1/3 vody v 1. Do 250 se mi nechtělo - zabere to dost času a já v poslední době nestíhám.

21.2.2006

Výměna 1/3 vody v 1, odkaleno. Celkový stav se zlepšuje - najednou přestala růst zelená řasa, růst černé se zastavil (ne že by jí tam bylo málo :( Kupodivu začaly růst rostliny :) Kvalitní filtr je zkrátka kvalitní filtr (ačkoliv útlum zelené řasy je nejspíš dán snížením osvětlení, viz. 9.2.2005).
...
Ačkoliv jsem v 250 již měsíc(!) neodlakoval, stav je naprosto v pořádku. Řasy v normálu (rostou , ale ne moc), rostliny taky v pohodě. Jakmile jsem začal zase hnojit PMDD, okamžitě začaly vyrůstat nové listy.
...
Protože jsem náhodou měl volné odpoledne, rozhodl jsem se konečně odkalit a vyměnit vodu i v 250. Předtím jsem ve městě sháněl Čichavce zakrslé (stále bezúspěšně), zato jsem narazil na Cryptocoryne wendtii "Tropica" (45Kč), kterou jsem si koupil. V 250 je už skoro nesnesitelná džungle Vallisneria gigantea.

27.2.2006

Odkalono + výměna části vody v 1. Filtr prozatím vypadá, že nepotřebuje údržbu, stačí akorát odkalit nebo proprat předfiltrační kus molitanu.

28.2.2005

Do velkého akva jsem dal vydlabaný kokosový ořech, který jsem předtím asi týden máčel ve vodě. Co se týče experimentů, nemám zrovna trpělivost :), takže jsem to trochu urychlil - ořech jsem důkladně vevnitř i vně obrousil ocelovým kartáčem (překvapilo mě množství měkkého povrchu, který jsem seškrabal...který by jinak začal rychle zahnívat a rozkládat se ve vodě). Pilníkem jsem zbrousil všechny ostré hrany z jeho otevření, ještě jednou pořádně opláchnul a vydrhnul houbičkou na prádlo a dal do akvária. Původně jsem chtěl do malého akvária, kdyby náhodou začal hnít, plesnivět apod, ale tam nejsou Ancistrusové, takže by ho neměl kdo okousat. Ancistrusové ho určitě okusováním dočistí a nakonec by ho mohly obydlet. Jakmile jsem kokosák umístil do akvária, ještě než jsem stačil vytáhnout ruku z vody, okamžitě připoutal pozornost největšího Ancistruse :c)

5.3.2006

Výměna části vody v 1.

13.3.2006

Částečně odkaleno + výměna cca 1/2 vody v 1. Poprvé jsem vyndal vyrobený filtr a vyčistil. Vlastně ani moc čistit nepotřeboval. Pouze dochází k usazování bordelu u jeho dna a pokud ho chci vyndat, musím vyjmout také filtrační náplně, což sice není vůbec obtížné, ale přeci jen méně pohodlné, než externí Fluval :c)
V 250 jsem protrhal uhnívající listy, zelenou vláknitou řasu a bordel. Protože ho poslední dobou trochu zanedbávám, projevilo se to i v stagnaci rostlin. Ta je nejspíš způsobená silným zastíněním Vallisnerie gigantea - jakmile budu mít dost času, musím jí dramaticky protrhat, jinak kvůli ní ztratím ostatní rostliny (nechal jsem jí moc volnosti a zabírá tak 1/3 akvária). Taky by to potřebovalo pořádně odkalit a vyměnit vodu, ale na to už jsem neměl sílu.

20.3.2006

Výměna 1/2 vody v 1. Velký 250 akva v poslední době hodně zanedbávám - často nestíham a nemůžu si najít 1 až 2 hodinky, abych ho pořádně odkalil a vyměnil vodu. Stejně tak by potřebovaly protrhat i rostliny, zkrátka upravit layout. Kvůli tomu, že ho zanedbávám se to zkrátka začíná odrážet ve vzhledu, prosperitě rostlin, a řase. Není to ale tak hrozný :)

22.3.2006

Odkalení + výměna 1/3 vody v 250.

23.3.2006

Dopoledne nešla 3 hodiny elektrika, takže jsem vyndal filtrační náplně z filtru dal je do kýble a asi 2-krát za hodinu pořádně promíchal, provzdušnil. Myslím, že je to lepší, než nechat kompletně vymřít bakterie v uzavřeném filtru.

31.3.2006

Výměna vody + odkaleno v 1.

4.4.2006

Tak konečně se dočkalo i 250-ti litrové akvárium pořádné údržby. Jestli dobře počítám, tak jsem na něj nesáhnul asi 6 týdnů a musím přiznat, že to podle toho taky vypadalo. Vallisneria gigantea naprosto ovládla asi téměř 1/3 dna a se svými 1 až 2 m dlouhými listy velice silně zastínila akvárium, které díky tomu připomínalo neprostupný prales (jak pro ryby, tak pro rostliny).
Samozřejmě to mělo negativní vliv na růst rostlin - ačkoliv na první pohled rostliny začaly "pouze" stagnovat, při hlubším zkoumání jsem byl nemile překvapen. Menší Vallisneria torta odumírala a většinu starších rostlin jsem musel vyhodit. Stejně tak se zastavil růst Echinodorus osiris a Echinodorus bleherae. Asi 3 rostliny ech. bleherare se mi podařilo při vytrhávání Vall. gigantea taky vytrhnout a zjistil jsem, že mají 90 procent kořenovýho systému naprosto uhnilého. Také asi 1/3 listů byla napůl uhnilá (seschlá), takže jsem je ostříhal.
Jedině na Anubiasu a Cryptokorině jsem si nevšiml žádných viditelných vad. Zkrátka se dokáží s nedostatkem světla vypořádat mnohem lépe.

Jaká byla tedy údržba? Protrhal jsem asi 65% Vallisneria gigantea. Rostliny nebyly ve špatném stavu, ale nebyly ani nijak hezké, prosperující - evidentně si navzájem začali taky silně stínit a utlačovat se. Protrhal jsem odumírající listy, přesázel některé rostliny, pořádně propral předfiltrační (sací) molitan v akváriu, vyčistil a znovu přilepil nádobu na co2 a nakonec důkladně odkalil a vyměnil kolem 40% vody.
Ještě mě napadá - vyhodil jsem rekordní množství odpadu - uhnilých listů apod. a hlavně ty Vallisnerie gigantea. Byl toho jeden plnej, našlápnutém kýbl (vážně plnej a těžkej :)
Celé mi to zabralo téměř 2 hodiny, ale určitě se to vyplatilo - akvárium je zase pěkně prosvícené a poměrně prostorné :)

Protože konečně zase vidím většinu ryb, zkusím je spočítat (to předtím rozhodně nebylo možný).
Paví oka (samci) 5 ks
Neonky obecný 5ks
Neonky černý 6ks
Fantom černý 2 ks (1+1)
Epalzeorhynchus 4 ks
Ancistrus 4 ks
Corydoras paleatus 5 ks dospělých, 5 (6?) malých
Mečovka 1 ks (už několik dní vypadá špatně - poruchy plavání)
Ampulárie 1 ks (zbytek postupně uhynul)

Vychází mi asi 165 cm rybích délek na 250 litrové akvárium (bral jsem spíš menší možné rozměry). Asi přikoupím nějaký ryby :)

5.4.2006

Už včera jsem si všiml podivného výrůstku na Echinodorus osiris. Vypadá to jako květ, nová rostlinka nebo něco takovýho. Velikost je asi 1 cm, a 1 cm je stonek. Bojim se ale, že z toho nic nebude, protože to začalo růst už při zastíněném akváriu a pak se růst Echinodoru téměř zastavil. Uvidíme, zda se zčerchá z zase se rozjede. Další Echinodorus osiris bych bral :).

Taky jsem si všiml, že jsem včera v zápalu boje zasadil pár stonků Bacopa laniera opačně - růstovým vrcholem dolu :c) Nechce se mi teď koupat, takže to nechám a uvidíme (počítam, že uhnijou).

10.4.2006

Šlahoun u Echinodorus osiris neroste zrovna moc rychle (teď má asi 15cm). řekl bych, že se jedná o nové rostlinky (nebo podivný květ :).

21.4.2006

Odkaleno + výměna 1/2 vody v 1. Na to, že se o akvárium téměř nestarám vypadá docela slušně :)

8.5.2006

Odkaleno + výměna 1/2 vody v 1.

22.5.2006

Nevím již přesné datum, ale asi tak před týdnem jsem lehce odkalil a vyměnil 1/3 vody v 250.
Dnes se k tomu při pojilo protrhání několika center zelený vláknitý řasy, pak nějaký divný zelený řasy na hladině - skoro mi připomíná Trhutku plovoucí (jestli si dobře pamatuji jméno Riccia fluitans ?). Jinak na to, že se o akvárium nijak zvlášť nestarám je v překvapivě dobrém stavu - rostliny rostou celkem pomalu, ale rostou, řasa většinou v mezích, denně přidávám trochu co2 (do otočený nádoby), v průměru každý druhý den hnojím 3ml PMDD.
Konečně jsem přichytil ke dnu šlahoun Ech. osiris s asi 7-mi malými rostlinami. Uvažoval jsem, jestli nemam konec ustříhnout a nechat jen pár, ale nakonec jsem je nechal všechny - snad je rostlina utáhne a vyrostou.
Co mě ale zase vyděsilo byla nějaká žížalovitá potvora na kamenu - když jsem přichytával menším valounem šlahoun Echinodoru ke dnu, zvednu ho a koukám...vespod se kroutí potvora : při smrštění délka snad jen 0,5cm, při natažení tak 3cm !!! Jestli bych měl soudit, podle mých skromných znalostí těhle potvror, tak piavice, ble...
Už jsem jednou v deníku psal, že mě takováhle potvora vyděsila, když ožírala chcíplou rybu (alespoň to mohlo být něco podobnýho) a teď zase. To zase budu mít docel astrach se hrabat ve dně - já jsem na podobný potvory a chlupatý pavouky hoodně alergickej :c)

4.6.2006

Konečně jsem zase odkalil a vyměnil část vody v 1. Taky jsem se po dlouhé době odhodlal vyčistit vyráběný filtr - byl už dost zanesenej.
Co je ale zajímavý - už před několika týdny mi odešla úsporná žárovka nad tímto akváriem, takže vůbec nesvítím a přesto se v něm rostliny docela drží. Rostou pomalu, zelené řasy nejsou žádné... :)

19.6.2006

Už bylo na čase, abych zase pořádně vyčistil 250, včetně odkalení a výměny 30-40% vody.
Výměna asi 1/4 vody v 1.
...
Přebytky Vallisnerií, Ceraptophyllum submersum a kousek Hygrophyly siamensis jsem dal jednomu páru akvaristů z CB a odměnou mi byl Řasožrout (nějaká drcená hornina...) na vyzkoušení. Balení má cca 230 g, doporučené dávkování 0,5 až 1 g / litr vody.
Zkusil jsem nasypat 1 polévkovou lžíci (mírně vrchovatou - tzn. zhruba 2 polévkové lžíce zcela rovné) do filtru. Pokud se nebude nic dít, zvýším množství...
pH v 1 : 7,0
...
Počet ryb v 250 :
Paví oka (samci) 4 ks
Neonky obecný 3ks
Neonky černý 6ks
Fantom černý 1 ks
Epalzeorhynchus 4 ks
Ancistrus 4 ks
Corydoras paleatus 5 ks dospělých, 4 (6?) malých
Ampulárie 1 ks

20.6.2006

Přes noc kleslo pH v 1 na hodnotu 6,7 (tedy o 0,3!).
UT = 3 (předpokládám, že také kleslo, ale bohužel jsem zapomněl změřit původní hodnotu)
Řasožrout tedy dramaticky snižuje pH - pouze 1 polévková lžíce v 30-ti litrech ho snížila o 0,3 během první noci (pozn.: možná ne, viz další dny) Když už jsem měřil, zkusil jsem změřit i něco v 250 :
pH = 6,8
UT = 3,5
...
Kompletně jsem vyčistil filtr v 250 (asi po 3 měsících) v odpuštěné vodě z akva. Nebyl vůbec mechanicky zanesený (nebo zbytky), pouze spousta hnědé vody (bakterie apod...?) Vyměnil jsem filtrační vatu z poslední komory (která je stále napůl s porézní keramikou) - ta byla docela dost špinavá, ale viděl jsem horší (v dobách, kdy jsem neměl v akváriu předfiltrační kostku molitanu).
...
Trochu jsem zase utrácel, koupil jsem : filtrační vatu Hagen (150Kč), krmení TetraPhyll (80Kč), TetraMenu (120Kč) a 11W úspornou žárovku (asi 70Kč). Ta žárovka zase asi moc nevydrží, ale nechtělo se mi teď shánět nějakou malou lineární zářivku a potřebnou elektroniku k ní a protože už mě nebavilo koukat asi 2 měsíce na neosvětlené malé akvárium, koupil jsem to co obvykle.
Zajímavé je, že během doby, kdy nebylo 30-ti litrové akvárko osvětlené v něm rostliny nijak viditelně nestrádaly. Nerostly sice rychle, ale ani neuhnívaly, zelená řasa zmizela, hnědá se začala objevovat na stěnách, černá se stále drží.
...
pH v 1 večer stejné : 6,7 (6,8)
Protože jsou už několik dní vedra na 30st. v obou akváriích se blíží teplota ke 30-ti stupňům!

21.6.2006

pH v 1 (ráno) : 6,7
přidávám do filtru další polovrchovatou polévkovou lžíci řasožrouta
Množství, které přidávám jsem zkusil zvážit kuchyňskými váhami (mizivá přesnost), ale vychází mi, že to bude cca 15g (+-5g). Jinými slovy jsem se dostal na horní hranici doporučovaného dávkování (1g na litr). To je rozhodně zajímavý zjištění - hornina má poměrně vysokou hmotnost a pokud bych měl opticky odhadnout, kolik toho do akvária nasypu, dal použil bych jí mnohem větší množství (což by mohlo dramaticky snížit pH). Škoda, že nemám k dispozici přesné váhy, protože bez nich to není nic jiného než domněnky a spekulace.
...
Echinodorus osiris pustil další šlahoun na kterém se předpokládám opět objeví nové rostlinky. Na prvním šlahounu je jich asi 6, přičemž ta první má více než 15cm.
Jak je tedy vidět, nechat rozmnožit Echinodory (nevím, jestli to platí obecně) není příliš složité - potřebují dostatek světla, rostlina musí být dostatečně stará a mohutná a musí mít dostatek (nadbytek) živin. Já ten můj Echinodorus nadopoval v poslední době několika tabletami hnojiva ke kořenům. Jinak v době, kdy vyhnal druhý šlahoun jsem ani nehnojil PMDD ani CO2 (teď už zase přihnojuji).

22.6.2006

Už je vylíhnutá značná část artemií - trvalo to tedy zhruba 24h při teplotě nad 25st.C (počáteční byla skoro 35 a postupně klesala na 25) pH v 1 (ráno) 6,6 až 6,7

25.6.2006

pH v 1 : 6,8 (už dlouho nebyla žádná změna)
Výměna asi 1/4 vody v 1. Přidávám další polévkovou lžíci řasožrouta.
...
večer změřena hodnota pH v 1 : 7,2 !!!
(na to že jsem vyměnil jen 1/4 vody je to obrovský skok - pro jistotu jsem měřil dvakrát a všechna měření dělám s dvojnásobným množstvím vody i roztoku pro zvýšení přesnosti)

26.6.2006

pH v 1: 6,8 (to bude tedy hodnota kterou si akvárium drží (bez přihnojování co2 i hnojiva))
Přidávám další lžíci řasožrouta.
V pytlíku zbývá ještě cca 180g horniny, což znamená, že jsem již 50g použil v akváriu. Zpřesňuji tedy výpočet množství dávkovaného jednou polovrchovatou :) polévkovou lžící - odpovídá to asi 12g horniny. Protože čistý objem vody v menším akváriu bude kolem 25-ti litrů, je právě v akváriu dvojnásobná hodnota doporučené dávky. Ryby vypadají v pohodě (navzdory stálé teplotě 30st.C), hnědé (rozsivky), černé (ruduchy) i zelené řasy jsou stále v normě (tedy nepřibývají ani neubývají navzdory řasožroutu)...uvidíme co bude dál.

29.6.2006

Další měření pH v 1: 6,8 (žádná změna) Stejně tak nepozoruji žádný úbytek jakéhokoliv druhu řas.

12.7.2006

Po dlouhé době opět měřím pH v 1 : 6,7

13.7.2006

Výměna a odkalení 1/2 vody v 1. Přidávám další pol. lžíci řasožrouta.

17.7.2006

Výměna 1/3 vody v 250, odkalení.
Akvárium vypadá docela slušně a to bez větších problémů i bez pořádné údržby. Hnojím pravidelně cca 3 ml / 250l PMDD, trochu CO2 přes difuzi (otočená nádoba).
Vallisnerie torta vytvořila asi 3 ostrůvky v akváriu - vždy kus vyhážu a ona pokračuje dál. S jejím přesazováním mám však stále velice špatné zkušenosti. Pravidelně vyhodím cca 1-2 m Ceratophyllum submersum a dost neurvale protrhávám i Vallisneria gigantea. Zkrátka je jí v akváriu tolik, že by jinak totálně zastínila ostatní.
Echinodorus osiris má 2 šlahouny, na každém asi 7 rostlinek ve velikosti od 5 do 15 cm. Samotná mateční rostlina vypadá, že dostává zabrat protože téměř neprodukuje nové listy, přestože se jí snažím trochu hýčkat tabletama ke kořenům.
Sagittaria platyphille se vůbec nedaří - buď má málo světla u dna nebo jí chybí živiny, možná oboje, stejně tak Echinodorus blehere. Faktem je, že jsou v 1/3 akvária pod Vall. gigantea.

19.7.2006

Ačkoliv jsem před dvěma dny při výměně vody vyházel půl kýble (převážně Vall. gigantea), dal jsem se dnes do protrhávání a drobných úprav rostlin - hlavně tedy obřích Vall. Doposud jsem jejich listy střihal, což bylo docela v pořádku, ae stejně bylo neustále nutné listy dostřihávat, protože velká část z nich začala od konce uhnívat. Kromě toho se často stalo, že díky husté spleti u hladiny se některé listy dostaly nad hladinu a v polovině uschly. (některý listy mají přes 1,5m)
Zkusil jsem tedy něco novýho - nejlepší by asi bylo vytrhat 1/3 rostlin, aby si mezi sebou nepřekážely a především odkalit u nich dno. Bohužel se tam odkalovačou téměř vůbec nedostanu a rostliny se protrhat nedají - pokud se o to pokusím, vytrhnu dalších 5 v jejím okolí (kořeny tvoří jeden hustý koberec).
Proto jsem to zkusil jinak a uvidíme co z toho bude. Téměř všechny nepěkné listy, zastřižené nebo jinak poškozené listy jsem vytrhal a to tak, že jsem je opatrně chytl a vytrhl. Utrhly se přímo u kořene rostliny, odkud vyrůstají, takže nehrozí, že v akváriu začnou hnít. Co to udělá s rostlinama nevím - rozhodně jsem je nešetřil a vyhodil další půl kýble listů. Skoro zase vidím předfiltrační molitan v rohu akvária...tahle prostoru tam nebylo ani nepamatuju.
Navíc se bezvadně projasnilo akvárium v jejich okolí, což byl můj další úmysl. Kus od nich jsou malé rostliny Ech. osiris, které jsem nadopoval další tabletou ke kořenům (ještě jich tedy moc neni, ale budou). Mateční rostlině jsem dal další tabletu, takže se snad zase rozjede. Taky jsem namíchal novou dávku PMDD, tentokrát zcela bez KNO3 a chystám se zvýšit denní dávku (na 5ml). Doteď to nebylo možné, kvůli růstu řas při zvýšení dávky, což mělo za následek jistě KNO3.
Docel jsem při tom všem rozvířil bordel, tak snad se moc nerozmnoží ruducha.

20.7.2006

Na přední stěnu akvária jsem pověsil 11W úspornou žárovku, abych trochu přisvítil malým rostlinám Echinodorus osiris. Hned po prvním dni jsou vidět znatelné přírůstky především u kořenů.
Zkusil jsem odstřihnut kousek Anubias barteri var. nana a zasadil jsem ho do truhlíku. Co jsem četl, měl by růst i na suchu za předpokladu, že bude mít dostatečnou vzdušnou vlhkost nebo alespoň dostatek vláhy. V truhlíku jsem musel nejdřív zatavit díry na odvod vody. Na dno jsem dal pár větších kamenů, co jsem nechtěl mít v akváriu, na ně nasypal drť, kterou jsem měl jeden čas v akva. Na jedné straně truhlíku jsem nechal zapuštěný plastový květináč, abych viděl hladinu vody.
Původně jsem nechal Anubias ze 70-ti procent na suchu, ale už po několika hodinách vypadal, že to nezvládne (asi jsem po něm chtěl moc...). Zasadil jsem ho tedy níž a zvýšil hladinu vody na cca 95 procent. Dopřávám mu pod oknem dostatek světla aby se s tim zvládnul vyrovnat a doufám, že časem mu bude stačit voda jen na kořenech - čas ukáže, jestli dokáže existovat při tak malé vzdušné vlhkosti.

24.7.2006

Výměna 1/3 vody v 1.
Přestože jsem vícekrát zmiňoval, že nechci ryby jako dárek, dostal jsem k narozeninám 2 skaláry a 4 Tetry krvavý. Škoda, že se nikdo předem nezeptá, jaký ryby bych vlastně chtěl...ale co se dá dělat. Alespoň vypadaji docela k světu. Prozatím jsem je dal do karantény do 30 l akvárka (k pancéřníčkům a krevetkám). Jediný, o co mam strach, jsou krevety (CJ) - tetry jsou hrozně živý, ale moc si jich nevšímají, spíš mam strach, aby se na ně nevrhly skaláry, až se trochu otrkaji.
Jinak teď se ukáže nakolik výkonný filtr jsem vlastně vyrobil - v cca 25l vody je dohormady nějakých 50 cm rybích délek (a to jsem nepočítal velikosti ryb v dospělosti a taky jsem nepočítal 2 krevetky).
...
Malý rostlinky Echinodoru osiris se mají k světu - přídavné světlo jim rozhodně svědčí, stejně jako hnojení PMDD. Denní dávku jsem zvýšil na 5-10 ml a zelená řasa nikde (to se mi s použitím KNO3 nikdy nepovedlo). Na druhou stranu se mi zdá, že rostlinám trochu N chybí a naopak K maji moc - občas někde najdu nezvykle zkroucený list.
Anubias v truhlíku se docela drží, ale je vidět, že listy, které hned první den oschly začínají žloutnout. Na druhou stranu nový list částečně na suchu vypadá dobře a další je na cestě - snad se tedy chytne, jen to chce čas.

25.7.2006

Ráno jsem si všiml, že ryby v 30-ti litrovém akva docela těžce dýchají...není divu, přerybněné akvárium, teplota 30st.C, filtr nastaven na malý průtok. Hned jsem tam dal vzduchovací kamínek a zapnul kompresor...taky mě to mohlo napadnout předem.
Po 10-ti minutách se ryby začínají srovnávat a ožívají, po půl hodině vypadají úplně v pohodě.

26.7.2006

Chcípla jedna tetra černá - včera měla mírně nafouknuté břicho a vypadala divně, dneska jsem našel jen její zbytky, na kterých si ještě hodoval malej ancistrus. Další tetra černá už několik dní zuřivě plave hlavou nahoru, takže jí taky nedávam moc času.
...
Protože nový skaláry a tetry vypadaji velice živě a nejeví nejmenší známky nějaké nemoci, neodolal jsem a po 2 denní "karanténě" (spíš pozorování než karanténě:) jsem je přemístil do velkého akvária. Vím, že se to nemá ale já zkrátka neodolal.
Ještě jsem s nima do velkýho akva přelovil samičku pavího oka a 3 nebo 4 Corydoras paleatus. Pokud se gupky zase rozmnoží, jsem si jistej, že se nenažraný skaláry postaraji, aby jich moc nezůstalo (jsou vážně nenažraný :).
Před přelovením jsem musel vyndat většinu věcí z malého akvária, abych neposedný tetry krvavý vůbec odchytil a když už jsem je měl venku, pořádně jsem odkalil dno (nebylo to tak hrozný).
Protože v malým akva zůstalo jen asi 5 menších pancéřníčků, chtěl jsem k nim ještě přelovit z 250 poslední 3 tetry neonový...nápad sice hezkej, ale neproveditelnej. Za rozhrabání celýho akvária hustě zarostlýho rostlinama mi to nestálo, tak jsem je nechal kde jsou.

16.8.2006

Ryby úspěšně přežily moji 10-ti denní nepřítomnost (Norsko). Výměna 1/2 vody v 1.

25.8.2006

Výměna 1/3 vody v 250 + odkalení.
Konečně jsem odstřihnul malé rostlinky Echinodorus osiris od mateční rostliny - jsou dost velké, aby to zvládly sami a navíc mateční rostlinu doslova vycucly (žádné nové listy, polovina starých listů uhnila). Taky jsem opět drsně protrhal Vall. gigantea.

2.9.2006

Ráno jsem zjistil, že vyrobený filtr v malém akváriu nasává vzduch - molitany byly natolik zanesené, že se snížila jejich propustnost pod rychlost odtoku vody z filtru a motorek se začal ocitat na suchu. Hned jsem filtr vypnul a velice důkladně propral - trvalo mi to skoro hodinu.
Nicméně je fakt, že nejvíce byla zanesena první komora, druhá byla téměř čistá až na černou štětičkovou řasu na jedné (slabě osvětlené) straně.
Ani nevím, kdy jsem naposledy filtr čistil...aha, 4.6.2006, tedy před třemi měsíci :o)

6.9.2006

Vyčistil jsem filtr - Fluval. Vevnitř byl bezvadně čistej od mechanických nečistot a různých větších organických zbytků, všude tuny nitrifikačních bakterií. Jediná část, která už si zasloužila vyčistit byla filtrační vata, ale ani ta nebyla tak hrozná, jak jsem čekal.
Spíš se bojim velký předfiltrační kostky na sání - ta bude asi slušně zanesená, ale nechám si ji na jindy :)

15.10.2006

Už byl na čase, abych zase pročistil akvárka - prozatím jsem se vrhnul jen na to velké a nutno podotknout, že už to opravdu hodně potřebovalo. Vytrhal jsem naprosto plnej (sešlápnutej) kýbl bordelu, zbytků, ale převážně Vallisneria gigantea.
Pořádně jsem ho protrhal, pročistil, a vyměnil mezi 1/3 a 1/2 vody. Bohužel jsem udělal takovej bordel ve vodě, že se určitě nevyhnu masovýmu výskytu ruduchy.
Taky jsem udělal změnu u nádoby s co2 - protože soustavně vyplavávala, provrtal jsem jí a přes zdrhovadla zatížil na dně pomocí 2 kladívek (bez topůrka :). Sami osobě nádbu pod vodou neudrží, ale ve spojení s pár přísavkama, zahrabáním kladiv do písku a o trošku menším objemem plynu v nádobě by to mohlo být akorát.
Abych nezapomněl, ačkoliv jsem se s tím zrovna moc nepáral, stejně mi to zabralo přes 2 hodiny.

16.10.2006

Když už se akvárko zase prosvětlilo a je do něj celkem dobře vidět, můžu spočítat stav ryb :
Tetry černý 4 ks
Tetra obecná 1 ks
Ancistrus 4 ks
Pancéřníček 8 ks
False SAE 4 ks
Skláry 2 ks
Tetra (ty divoký červený) 4 ks
Paví očka 3 ks, samečci (samička nedávno chcípla s plným břichem malých)
1 ampulárie + buchanky (alespoň si myslim, že ty malý potvory co vidívam v akváriu už měsíce, možná roky jsou buchanky)

19.10.2006

Byl jsem donucen konečně vyměnit část vody v 25 l akva + pořádně vyčistit filtr. Celkově byl filtr docela čistý, ale předfiltrační část byla totálně zanesena a nepropouštěla vodu. Z filtru jsem taky odstranil Řasožrouta - výsledky se podle mě žádné nedostavily (ačkoliv co se řas týče, mohl bych to teprve poznat, pokud se najednou objeví), výrazný pokles pH jsem za celou dobu nezaznamenal.

*** Poslední aktualizovaný záznam ***