Bezobratlí živočichové v akváriu


Je to k nevíře, co živočichů může žít v akváriu a ani si jich nemusíme všimnout. Zde je popis těch, se kterými jsem se v mém akváriu setkal a které se mi (možná) podařilo identifikovat. Všechny uvedené živočichy jsem sledoval pouhým okem nebo lupou v mém akváriu. Tím chci říct, že počet možných druhů, které by se tam eventuelně mohli vyskytovat jsou jistě desítky, ne-li stovky, spousta z nich viditelná pouze mikroskopem.


Prohlíželi jste si někdy pořádně dno Vašeho akvária? Ne? Zkuste to, možná budete překvapeni, co všechno tam najdete.
I já jsem si jednoho dne čistě náhodou všiml nějakého pohybu ve dně. Lekl jsem se, že je to nějaký parazit a že budu muset opět shánět různou chemii a vyrábět rybičkám toxické prostředí v jejich stísněném životním prostoru. (pozn.: tehdy jsem měl pouze 30l aq a velice málo zkušeností). Teď již jsem velice opatrný a chemii v akváriu používám pouze, když je to nezbytné (což je opravdu zřídka, PMDD nepočítám, ale i to s mírou).
Když jsem se začal trochu zajímat o to, co by ve dně vlastně mohlo žít, zjistil jsem, že to vůbec nemusí být paraziti, ale zkrátka další živočichové v mém malém a velice křehkém ekosystému.

Pokud uvádím latinská jména, berte je prosím s rezervou - tyto informace nemusí být pravdivé, protože je to zcela mimo můj obor. Podle dostupných informací z internetu, by jsem ale neměl být daleko od pravdy.Doufám, že se odborníci, kteří neutekli a dočetli článek až sem nechytají za hlavu :) Pokud jsem tedy někde uvedl vysloveně nepravdu, budu samozřejmě rád za případné opravy a upřesnění.
Ty ostatní jsem snad trochu navnadil, takže se shánějí po baterce, lupě a jdou se podívat (pokud nemají na čelní stěně akvária dno zakryté), jaké že (po)tvory najdou.


Článek vytvořen : 24.8.2005