Akvarijní chemie


Protože už začínala být stránka Technika poněkud nepřehledná, rozhodl jsem se oddělit z ní část věnující se výhradně chemii kolem akvária. Na této stránce tedy najdete informace a mé zkušenosti s některými testy akvarijní vody, léčivy, a další chemií používanou v akvaristice.


Obsah stránky :
¦ Akvarijní testy vody ¦  Léčiva ¦  Dezinfekce ¦  Ostatní ¦ 

Akvarijní testy vody

Testy (výrobce Rataj) :
pH
pH test

pH test považuji za velice užitečný - obzvláště pokud začínáte, aby jste si zjistili pH reakci vody v akváriu. Dobré je změřit pH ráno a večer, aby jste si udělali přehled, jak kolísá během dne (díky co2, který přes den rostliny spotřebovávají a v noci pouze vylučují). Pokud budete vodu dodatečně obohacovat o co2 (obzvláště kvašením cukru), je velice důležité, dát si na výkyvy pH během dne a noci pozor. Dále není od věci sledovat změny pH nově založené nádrže (obzvlášť, pokud ji hned zatížíte nadměrným množstvím rybí osádky).
Mám zkušenosti ještě s měřícím přípravkem pH Ben-Test. Tento od Rataje je nesrovnatelně lepší (nevím, jak je na tom v porovnání s jinými výrobci)...mě naprosto vyhovuje.

CT
test na celkovou tvrdost

Test na celkovou tvrdost vody mi nijak zvášť užitečný nepřijde, pokud si zjistíte parametry vstupní vody (zejména, berete-li vodu přímo ze studny nebo jiného přírodního zdroje). V akváriu se při pravidelné výměně vody nijak dramaticky nemění a pokud nechcete cíleně množit ryby, nebo chovat některé náročné druhy, celkovou tvrdostí se nemusíte nijak zabývat.

UT
test na uhličitanovou tvrdost

Uhličitanová tvrdost je již na měření zajímavější než celková tvrdost, protože podle ní a pH zjistíte, kolik oxidu uhličitého máte rozpuštěného ve vodě. UT se v akvátriu obvykle trochu snižuje díky rostlinám. Platí, že čím nižší je UT, tím méně je v akváriu stabilní hodnota pH.

NO3
test na odsah dusičnanů

Dalším zajímavým parametrem vody jsou dusičnany - jejich hodnota ovlivňuje růst řas (především zelených) ale také vyšších rostlin. Má také vliv na kondici a zdraví ryb.
Pro úspěšně měření potřebujete destilovanou vodu!

NO2
test na obsah dusitanů

Test na stanovení obsahu dusitanů ve vodě se hodí především při zakládání akvária, kdy je dobré změřit jejich obsah před vpuštěním ryb. Pokud je jejich hodnota nulová (nebo téměř), znamená to, že filtr je již alespoň částečně zaběhhnutý a vytvořily se v něm nitrifikační baktérie. V zaběhlé nádrži není jejich obsah důležitý - pokud nedojde k nějaké havárii nebo nemáte neúměrně vysokou hodnotu dusičnanů, hodnota dusitanů je obvykle velice nízká (akvaristickými testy většinou neměřitelná).

Fe
test na obsah železa

Železo je jeden z důležitých stopových prvků pro "zdravý" růst rostlin. Myslím si, že je zbytečné tento test vůbec pořizovat, možná jen pokud se budete chtít specializovat čistě jen na pěstování akvarijních rostlin. Pokud občas hnojíte nějakým hnojivem obsahujícím železo nebo přidáváte nějakým jiným způsobem trochu Fe do akvária, rostliny jistě nebudou strádat (pokud Vám rostliny vůbec nerostou, jistě to není nedostatkem železa...). Když jsem nehnojil ničím, naměřil jsem nulu, když jsem hnojil pravidelně tak také (pouze v rezaté vodě jsem něco málo naměřil), takže to že testem nic nezměříte ještě neznamená, že v akváriu žádné železo není.

P
test na obsah fosforu

Test na fosfor považuji také za zbytečný - snad jen, pokud bojujete stále marně s řasami, tak si vyzkoušejte změřit obsah P ve vodě. Já to zkusil, naměřil jsem nulu a přesto jsem v té době soupeřil se všemi druhy řas.


Parametry vody měřím již jen ojediněle - obvykle když delší dobu neměním vodu, tak mě zajímají parametry před její výměnou anebo pokud je nějaký problém, opět nějaké testy použiji. Zpočátku jsem měřil poměrně často a myslím, že to k ničemu nebylo.
Za nejužitečnější považuji pH test, NO3 test a možná test uhličitanové tvrdosti (kvůli zjištění množství co2 rozpuštěného ve vodě). Test na NO2 u zaběhlé a rozumně udržované nádrže není vůbec potřeba - hodí se při záběhu, ale pokud budete mít dostatek trpělivosti a počkáte na zaběhnutí filtru dostatečně dlouho (záleží, zda jste ho nenaočkovali, či nepoužili nějaké přípravky), není potřeba.
Test na celkovou tvrdost občas také použiji, ale vzhledem k tomu, že mě nikdy ničím nepřekvapil, ho také považuji za zbytečný
Testy na obsah železa a fosforu ve vodě jsem použil snad jen párkrát (nechci říkat jednou, protože to možná není pravda :c) a považuji je za zcela zbytečné.

Dobře hodnocené jsou (české) testy Aquar a to nejen díky své ceně. Až mi dojdou stávající testy vody a budu potřebovat nové, chystám se je objednat přes internet a vyzkoušet.

Obecně mají akvarijní testy vody jednu zásadní nevýhodu, nedostatek : velice malá přesnost, která se navíc časem zhoršuje. Testy starší než 6 měsíců mohou obvykle naměřit natolik rozporuplné hodnoty, že se na ně nemůžete spoléhat. Pro zpřesnění měření nových testů (starým to již nepomůže) můžete použít dvojnásobné množství vody a kapek testu. Tím by mělo dojít k dvojnásobnému zpřesnění měření. Teoreticky tak lze měření zpřesnit 2-krát, 3-krát atd. Pokud to ale budete zkoušet, snažte se zachovat stejně vysoký vodní sloupec, protože by jeho nadměrnou výškou mohlo dojít opticky k ztmavnutí barvy a výsledné měření byste mohli špatně vyhodnotit na barevné stupnici.
Ono i měření novým testem může přinést rozdílné výsledky - často se může barva roztoku změnit jen různým osvětlením v místnosti. Proto se snažte barvu porovnávat za plného osvětlení. Kromě toho si uvědomte, jak dlouho Váš test stál někde v prodejně (datum výroby). Když sečtete všechny tyto faktory, můžete si sami udělat představu o přesnosti kalorimetrických akvarijních testů.
zpět na obsah

Léčiva

Sera Bactopur direct

Několik tablet jsem zpočátku použil při léčení bakteriálního rozpadu ploutví u gupek - pomohlo to, ale ne na dlouho. Díky některým začátečnickým chybám neměli ryby celkově vhodné podmínky a rozpad se po nějaké době vrátil.

Sera Costapur

Tyto kapky jsou především na léčení krupičky. Zpočátku jsem si nechal vnutit prodavačkou, když jsem se potýkal s některými nemocemi mých prvních svěřenců.

Sera Ectopur

Stejně tak jako Costapur jsem si tento podpůrný prostředek nechal zezačátku vnutit prodavači. Je směs různých solí uvolňujících ve vodě kyslík a možná ještě něco, což by mělo přispět ke zlepšení prostředí ryb v akváriu a jejich zlepšení imunity. Když už to mám, občas to použiji, ale jestli to má nějaké pozitivní účinky bych tvrdit netroufl.

Anti-Ichtin

Léčivo proti krupičce - oproti Sera Costapur stálo asi 8-krát méně. Ani jeden z léků proti krupičce jsem naštěstí ještě nemusel zkoušet v praxi, krupička se mi prozatím vyhýbá (snad to nezakřiknu).

Acriflavin

Multimediacal - FMC

Sůl (NaCl)

Univerzální léčivo, dezinfekce pro ryby, které ji snesou. Je ideální pro léčení i prevenci například při chovu živorodek, kterým vyhovuje spíše tvrdší voda. Dávkování při léčení bývá různé - jestli se nepletu, tak 1 polévková lžíce na 50 litrů vody? Přijde mi to ale poměrně málo, tak nevím, jestli je tato dávka spíš jako prevence nebo ji lze použít i k léčení.

zpět na obsah

Dezinfekce

Savo

Savo má tu výhodu, že po nějaké době se rozloží a v podobě plynu vyprchá. Několikrát jsem ho použil k dezinfekci akvária před založením a dezinfekci některého příslušenství používaného při léčení nebo karanténě ryb.

Hypermangan

Lze použít k dezinfekci prázdné nádrže, příslušenství a slabě fialový roztok se používá i k dezinfekci nově pořízených rostlin před zasazením v akváriu. Nikdy jsem to na rostlinách nezkoušel, ale snad by měl zničit případné zdroje nákazy i vajíčka plžů.

Sůl

Jednou jsem s ní zkoušel dezinfikovat kořen (vaření ve slané vodě). Mělo to také pomoci k nasátí vody kořenem a zamezení jeho stálému plavání. Plaval stále, dezinfekikovaný byl velice dobře i horkou vodou.
Obecně lze vyšší koncentrace soli použít jako dezinfekci i jako podpůrný prostředek při léčení ryb (pokud to snesou).

zpět na obsah

Ostatní

PMDD

Zkratka z anlického Poor Man's Dupla Drops představuje hnojivo pro akvarijní rostliny. Protože si toto hnojivo namícháte sami doma z níže uvedených složek, můžete si sami určit, kterou složku vynecháte, protože ji máte v akvarijní vodě dostatek a naopak. Složení :
K2SO4 - Síran draselný - 14 g
KNO3 - Dusičnan draselný - 6 g
MgSO4-7H2O - Heptahydrát síranu hořečnatého - 33 g
Fe, B, Mn, Mo, Zn ... - stopové prvky a především železo - 15 g
H2O - destilovaná voda 400 ml

CO2

Oxid uhličitý vyrábím odpradána známou metodou cukerného kvašení, při které vzniká alkohol (v mém případě odpadní produkt :) Velice podrobně se můžete o této metodě, postupu výroby kvasící náplně, zkušenostech apod. dočíst v odstavci Akvárium, hnojení.

HCl

5%-ní roztok Kyselina chlorovodíkové zmiňuji jen pro úplnost - běžně ho nepoužívám. Namíchal jsem si ho, když jsem testoval kameny na obsah vápence před dezinfikováním a vložením do akvária. Od té doby jsem ho nepoužil.

Destilovaná voda

Destilovanou vodu nepoužívám na nic jiného, než při testování akvarijní vody na obsah dusičnanů NO3. Podle návodu přiloženého k testu je destilovaná voda nutná.

Ocet

Párkrát jsem četl, že se s ním dá odstranit vodní kámen - zkoušel jsem to, ale velký úspěch to nemělo.

zpět na obsah